Czym jest całkowita przemiana materii?
Data publikacji 17 kwietnia 2021
Osoby, które planują zbudować wspaniałą sylwetkę zwracają uwagę przede wszystkim na dietę dopasowując ją do swojego metabolizmu. Całkowita przemiana materii to inaczej dzienne zapotrzebowanie energetyczne człowieka.
Czym jest całkowita przemiana materii?
Jest to podawane zazwyczaj w kcal, czyli kilokaloriach. Inaczej są to ilości składników odżywczych oraz makroelementów i mikroelementów, które człowiek musi spożyć dziennie. Z pojęciem całkowitej przemiany materii związana jest również podstawowa przemiana materii oraz ponadpodstawowa przemiana materii. Organizm, żeby mógł realizować podstawowe funkcje życiowe musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość energii do zużycia. Ta ilość to właśnie podstawowa przemiana materii, która zapewnia właściwą temperaturę ciała oraz umożliwia pracę mózgu. Ponadpodstawowa przemiana materii to natomiast energia, którą organizm wykorzystuje do wykonywania codziennych czynności oraz do pracy umysłowej i fizycznej. Jest to także energia, która jest niezbędna do strawienia pokarmu spożytego przez człowieka oraz jego wchłonięcia. Dzięki prawidłowemu określeniu całkowitej przemiany materii możliwe jest dokładniejsze ustalenie optymalnej ilości energii do spożycia. Jest to bardzo ważne w przypadku sportowców oraz osób, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Niestety niedobór składników odżywczych może powodować osłabienie organizmu. U takich osób całkowita przemiana materii jest zdecydowanie większa niż u ludzi, którzy mają siedzący tryb życia. Dlatego dieta powinna być ułożona precyzyjnie i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Osoby, które są w ciągłym ruchu powinny odżywiać się inaczej od innych.
Wybór produktów w diecie
W internecie można znaleźć darmowe kalkulatory, które umożliwiają obliczenie całkowitej przemiany materii. Wystarczy wprowadzić odpowiednie wartości we właściwe pola i wybrać jak intensywny jest nasz tryb życia. Osoby, które pragną przyspieszyć swój metabolizm powinny w pierwszej kolejności zacząć od spożywania regularnych posiłków. Na spożycie każdego posiłku wykorzystywana przez organizm jest energia do strawienia jedzenia oraz termogenezy. Warto dodać, że dieta, w której występuje dużo białka również wpływa pozytywnie na metabolizm człowieka. W czasie trawienia białka przyspiesza on nawet 25%. Należy mieć na uwadze, że białka to źródła aminokwasów, które są niezbędne dla budowy mięśni. Przydatne jest także spożywanie witaminy B, która aktywnie uczestniczy przy energetycznych przemianach w organizmie człowieka. W diecie mogą znaleźć się także ostre przyprawy, które bardzo dobrze rozgrzewają i jednocześnie przyspieszają działanie metabolizmu.