zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

niemowlę nie chce spać
Dziecko

Co robić, gdy niemowlę nie chce spać?

Z całą pewnością można stwierdzić, że wychowanie dziecka jest pełne wyzwań. Szczególnie problematyczne może to być w przypadku, gdy dziecko jest małe i ciężko się z nim w skuteczny sposób porozumieć. Wiele osób zastanawia się, co robić, gdy niemowlę nie chce spać. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać najlepsze porady.

Temperatura

Niemowlę może nie chcieć spać z bardzo zróżnicowanych powodów. Wśród nich można w szczególności wymienić nieodpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi. Temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko nie powinna być ani za wysoka, ani też za niska. Gdy dziecku będzie za ciepło to z całą pewnością nie będzie mogło zasnąć. Sytuacja podobna wystąpi również w przypadku, gdy temperatura będzie zbyt niska. Jeśli dziecku będzie za zimno to również nie będzie mogło zasnąć. Oprócz zmian temperatury można również ubrać dziecko w inne ubrania oraz dopasować je do aktualnie panującej sytuacji.

Jasność

Małe dzieci są bardzo wyczulone na poziom światła w pomieszczeniach. Dlatego na ten aspekt również powinno się zwrócić swoją szczególną uwagę. Dzieci, zwłaszcza małe, najlepiej śpią w zupełnej ciemności. Dlatego warto zadbać o to, aby okna były w odpowiedni sposób zasłonięte. Można do tego celu na przykład wykorzystać rolety. Oprócz tego nie powinno się również zapalać żadnych źródeł światła w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Może to w bardzo niekorzystny sposób wpływać na jego sen.

Głód i pragnienie

Kolejną przyczyną braku snu u dziecka może być zarówno głód, jak i pragnienie. Dziecko, które jest głodne z całą pewnością będzie miało problemy z zasypianiem. Taka sama sytuacja wystąpi u dziecka, które jest spragnione. W przypadku niemowlaków najczęstszym rozwiązaniem problemu jest po prostu podanie mleka dziecku. Niemowlęta powinny spożywać mleko w dalszym ciągu na żądanie, czyli zawsze wtedy, gdy tego chcą. Warto pamiętać o tym szczególnie istotnym aspekcie.

Bliskość

Dzieci bardzo często nie mogą również spać z powodu tęsknoty za swoim opiekunem, czyli najczęściej mamą. Dlatego warto zapewnić dziecku przed snem odpowiednią ilość bliskości. Wtedy na pewno dużo lepiej będzie mu się zasypiało. Oprócz tego można również położyć się z dzieckiem oraz nie trenować go w kontekście snu. Niemowlę, które będzie się czuło bardzo bezpiecznie w ramionach rodzica na pewno będzie zasypiało bez większych problemów. Warto uwzględnić ten szczególny aspekt podczas prób usypiania swojego dziecka. Na pewno bliskość będzie bardzo dobrym rozwiązaniem i w pozytywny sposób wpłynie na każde dziecko.