zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

rozszerzanie diety niemowlaka
Dieta

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlakowi?

Z całą pewnością rozszerzanie diety jest bardzo istotnym aspektem w życiu każdego dziecka i rodzica. Dlatego warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób rozszerzać dietę niemowlakowi. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać najlepsze porady.

Zupki

Rozszerzanie diety niemowlaka z całą pewnością może przebiegać na bardzo zróżnicowane sposoby. Jednak wśród najczęściej wybieranych potraw dla najmłodszych dzieci można przede wszystkim wymienić różnego rodzaju zupki. Zupki to dania tworzone w szczególności z warzyw z różnego rodzaju dodatkami. W przypadku najmłodszych niemowlaków najczęściej podawane są zupy zmiksowane, które są łatwiejsze do spożycia przez dziecko. Jednak niemowlak bez większych problemów powinien sobie również poradzić z pogryzieniem standardowej zupki, ponieważ ma bardzo mocne dziąsła. Warto o tym pamiętać.

Kaszki

Kolejną grupą dań, które cieszą się bardzo dużą popularnością podczas rozszerzania diety są wszelkiego rodzaju kaszki. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć zarówno kasze tradycyjne, jak i kaszki specjalnie przeznaczone dla dzieci. Kasze można podawać dziecku z bardzo zróżnicowanymi dodatkami. Wśród nich wymienia się przede wszystkim świeże owoce oraz owocowe musy. Warto jednak pamiętać, że do kaszek nie powinno się dodawać zbyt twardych produktów, takich jak na przykład orzechy włoskie. Jeśli chce się dodać orzechy to powinno się je najpierw drobno zmielić.

Owoce i warzywa

Wśród produktów, które można na początku podawać niemowlakom przede wszystkim wyróżnia się różnego rodzaju owoce oraz warzywa. Mogą być one podawane zarówno w formie surowej, jak i przetworzonej. Zależne jest to w dużej mierze od umiejętności dziecka oraz od tego, czy poradzi sobie ono ze zjedzeniem konkretnego produktu. Z owoców oraz warzyw można dodatkowo przygotować różnego rodzaju potrawy. Na pewno któraś z nich w pełni zasmakuje dziecku i będzie chciało ją jeść dużo częściej.

Źródła białka

W diecie każdego niemowlaka powinny się również znaleźć odpowiednie źródła białka. Dlatego powinno się na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Wśród najlepszych źródeł białka dla dzieci można przede wszystkim wymienić mięso oraz ryby. Jednak dla maluchów bardzo polecane są również jajka w różnej postaci. W jajku można znaleźć bardzo wiele witamin, minerałów, a także aminokwasów. Dlatego powinno się je włączyć do codziennego jadłospisu dziecka i na pewno będzie to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzieci uwielbiają spożywać jajka w różnych postaciach.