Czy są takie sytuacje, że trzeba zbijać gorączkę u dorosłego?
Data publikacji 27 kwietnia 2021
Gorączka to nic innego, jak obrona organizmu podczas infekcji. O gorączce u dorosłego można mówić, gdy termometr po pomiarze wskazuje przynajmniej 38 stopni. Jeśli pomiar mieści się w granicach 37,0-37,9 stopni, mówimy o stanie podgorączkowym.
Skoro to obrona organizmu, to trzeba coś z tym robić?
Przy każdej infekcji podaje się choremu leki mające na celu pomoc organizmowi w zwalczeniu drobnoustrojów: wirusów lub bakterii. Jednak mimo to chory może gorączkować. Lekarz zazwyczaj wskazuje, kiedy podwyższona temperatura powinna zaniepokoić. Chodzi zarówno o stopień jej podwyższenia, jak i długość trwania.
Kiedy zbijać gorączkę u dorosłego? Temperatura powinna zacząć niepokoić, jeśli przekracza 39-39,5 stopnia. Przypomnijmy, że jeżeli termometr zacznie wskazywać ponad 41 stopni i zbliżać się do 42, życie chorego tylko z powodu temperatury jest poważnie zagrożone.
Sporo zależy też, jak konkretna osoba znosi podwyższoną temperaturę. Niektórzy czują się bardzo źle już przy 38 stopniach.
Czym zbijać temperaturę?
Wiele środków przeciwgorączkowych jest dostępna bez recepty w różnych formach, przeważnie w tabletkach. Najczęściej zawierają one jedną z 2 lub 3 substancji przeciwgorączkowych. To, który środek wybrać, zależy od tego, która z tych substancji działa najlepiej na daną osobę.
Może się jednak zdarzyć, że przy konkretnej chorobie nie można podawać konkretnego środka. Np. w przypadku ospy wietrznej należy ograniczyć się do środków opartych na paracetamolu.
Uwaga na dawkowanie!
Dawkowanie środka przeciwgorączkowego zazwyczaj jest opisane w załączonej ulotce. I absolutnie nie należy przekraczać maksymalnych dawek! To może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli gorączka powraca dłużej, niż można stosować łatwo dostępne środki przeciwgorączkowe, należy skontaktować się z lekarzem, a nie przedłużać aplikowania tych leków.
Zbijanie gorączki, bo trzeba iść do pracy
Wiele osób zbija gorączkę podczas infekcji, aby móc iść do pracy i jakoś w niej funkcjonować. Niestety, jest to jeden z najgorszych błędów i coś bardzo niebezpiecznego dla zdrowia. Organizm nadal jest osłabiony, a ktoś próbuje żyć na pełnych obrotach. Wiele takich niewyleczonych infekcji, podczas których nie dało się organizmowi odpocząć i niestety organizm może dawać znać, że coś jest nie tak.
Środki zbijające temperaturę nie są po to, aby móc wyjść podczas infekcji z domu. Chodzi o zażegnania niebezpieczeństwa związanego ze zbyt wysoką gorączką, która stwarza zagrożenie dla organizmu, zamiast mu pomóc w walce z infekcją. Trzeba o tym pamiętać i stosować wszystkie leki zgodnie z zaleceniami.