zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

naturalne źródło magnezu
Zdrowie

Istota naturalnych źródeł magnezu

Istnieje wiele istotnych pierwiastków, które są niesamowicie ważne dla ludzkich organizmów. Jednym z takowych pierwiastków jest magnez, którego niedobory mogą znacząco wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie człowieka.

Czym jest magnez?

Magnez jest makropierwiastkiem, którego dzienne zapotrzebowanie wynosi 100 mg. Wspomniany pierwiastek często nazywany jest biopierwiastkiem życia ze względu na jego użyteczność.
Przede wszystkim, magnez jest budulcem kości oraz zębów, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi czy też w procesie skurczu mięśnia sercowego.

Na ogół niedobory magnezu wynikają z nieodpowiedniej diety, która jest niezwykle uboga w źródła wspomnianego pierwiastka.

Warto zwrócić uwagę na rolę magnezu w organizmie, ponieważ jest ona niesamowicie istotna. Wspomniany makropierwiastek odpowiada za dostarczanie do mózgu oraz do układu nerwowego odpowiedniej dawki energii, która wpływa na kojenie nerwów. Dodatkowo, magnez znacząco redukuje poziom stresu. Istotnym aspektem jest również fakt, iż magnez wpływa na pamięć oraz na koncentrację.

Zaniedbanie dostarczania do organizmu magnezu może skutkować znacznym niedoborem owego pierwiastka. Wspomniany niedobór może wpłynąć na pojawianie się skurczów mięśni czy też łydek. Dodatkowo, osoba cierpiąca na niedobór magnezu doświadczy bólów głowy, zaburzenia widzenia, nerwowości czy też spadku odporności. Wymienione skutki mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, dlatego też warto sprawdzać aktualny poziom magnezu oraz dbać o jego codzienne zapotrzebowanie.

Naturalne źródło magnezu

Magnez dostępny jest w wielu naturalnych produktach, dzięki czemu nie zawsze trzeba sięgać po apteczne suplementy.

Jednym z najpopularniejszych źródeł wspomnianego makropierwiastka są warzywa. Do owej grupy należy jarmuż, szpinak czy też rukola. Na ogół wszelkie części zielone warzyw bogate są w magnez.

Kolejnymi produktami, które są w stanie dostarczyć nam do organizmu magnez są wszelkie produkty zbożowe, takie jak kiełki zbóż czy też otręby.

Interesującym aspektem wydaje się fakt, iż samo picie wody jest w stanie pokryć około 10% codziennego zapotrzebowania organizmu na magnez. Woda mineralna, zwłaszcza ta wysoko zmineralizowana jest idealnym rozwiązaniem w ramach dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Kolejnym naturalnym źródłem magnezu są banany. Wspomniany owoc zawiera w sobie wysoką dawkę owego pierwiastka. Co za tym idzie, spożycie bananów dostarcza energii oraz wpływa na prace układu nerwowego.