zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

piramida żywieniowa
Dieta

Piramida żywieniowa – jak wygląda obecnie?

Piramida żywieniowa pomaga ludziom dobrze skomponować posiłki. Trzeba wiedzieć, jak ona wygląda i co znajduje się na poszczególnych piętrach. Za stworzenie tak zwanej piramidy żywienia odpowiedzialni są eksperci w dziedzinie medycyny i dietetyki, zatem można być przekonanym co do słuszności tych zasad.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce to podstawa zdrowego odżywiania. Każdy człowiek powinien zjeść przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia. To fundament zdrowia. Zdecydowanie warto jeść te elementy piramidy zdrowego żywienia w formie nieprzetworzonej, na surowo. Jednak nie dla każdego jest to najlepsze rozwiązanie, chociażby z powodu problemów żołądkowych. Wtedy warto ugotować warzywa, ale raczej nie jeść ich w formie smażonej.

Zboża jako podstawa codziennego menu?

Dla wielu ludzi w Polsce zboża są podstawą codziennego menu. Mowa tutaj oczywiście o chlebie z pszenicy albo żyta. Polacy bardzo chętnie jedzą kanapki na śniadanie, drugie śniadanie i kolację. Pszenica, gluten, są ostatnio owiane bardzo złą sławą. Czy jednak każdy człowiek musi z tego zrezygnować, aby zachować zdrowe? Nie. Restrykcje dotyczą tylko osób uczulonych na gluten czyli osób z celiakią. Są także osoby cierpiące na nietolerancję glutenu, również one powinny ograniczyć spożywanie chleba pszennego. Na szczęście w sklepach można zakupić sporo rodzajów chlebów bezglutenowych, stworzonych z mąki ryżowej i kukurydzianej.

Słodycze? Alkohol?

Słodycze i alkohol powinny być spożywane absolutnie sporadycznie, jedynie w bardzo wyjątkowych sytuacjach. Cukier jest bardzo uzależniający i absolutnie nie powinien gościć w codziennym menu. Tymczasem dla wielu osób normą każdego dnia jest picie kawy i zjedzenie do kawy czegoś słodkiego. Warto powalczyć o zmianę tych nawyków, aby zachować dobre zdrowie na długie lata. Rezygnacja z cukru jest bardzo trudna, ponieważ cukier działa na organizm jak narkotyk. Wystarczy jednak kilka tygodni, aby całkowicie zmienić przyzwyczajenia organizmu. Później człowiek nie ma już apetytu na słodycze.

Smacznie i zdrowo

Co jakiś czas piramida żywienia jest aktualizowana w oparciu o nowe wytyczne i aktualną wiedzę. Wskazówki zmieniają się, ponieważ eksperci pozyskują coraz większą wiedzę na temat zdrowego odżywiania i wpływu poszczególnych pokarmów na organizm człowieka. Warto co jakiś czas dowiedzieć się jakie nowinki dietetyczne polecają dietetycy i naukowcy, aby móc odżywiać się jeszcze bardziej zdrowo. Dieta wcale nie musi być niesmaczna. Można z powodzeniem jeść smacznie i zdrowo.