Sposoby na regenerację wątroby
Data publikacji 7 kwietnia 2021
Regeneracja wątroby wymaga nie tylko czasu, ale również odpowiedniej diety i zmiany stylu życia. Warto wiedzieć, że niektóre stany chorobowe tego narządu nie powodują żadnych objawów, dlatego warto czasami zadbać o całkowitą regenerację.
Jaką rolę odgrywa wątroba w organizmie człowieka?
Wątroba jest jednym z ważniejszych narządów w organizmie człowieka. Organ ten jest bardzo ukrwiony, dlatego posiada ona tak ciemną barwę. Wątroba pełni w organizmie szereg funkcji, do których zaliczamy:
– reguluje stężenie aminokwasów
– reguluje gospodarkę węglowodanową
– wytwarza substancje, które zapobiegają krzepnięciu krwi
– jest magazynem dla wielu witamin i mikroelementów
– bierze udział w metabolizmie białek
– bierze udział w metabolizmie tłuszczów
– bierze udział w trawieniu
– wytwarza żółć
– pełni funkcję ochronną
Jak długo regeneruje się wątroba
Czas, w jakim zregeneruje się wątroba, zależy od czynników, które wpłynęły na jej uszkodzenie. U osób nadużywających alkoholu z pewnością musi minąć długi czas, aby wątroba w pełni się zregenerowała. Pamiętajmy, że sam proces odbudowy trwa naprawdę długo i w tym czasie nie można pozwolić sobie na jej obciążenie.
Jakimi preparatami można odbudować wątrobę?
Preparatów do odbudowy wątroby jest bardzo dużo w każdej aptece. Szerokim wachlarzem asortymentu są suplementy diety, które można stosować, jeśli nie cierpimy na przewlekłe choroby wątroby. W takich przypadkach leki koniecznie muszą zostać wydane przez lekarza, który dostosuje odpowiednie do naszej choroby. W przypadku, w którym sięgamy po suplementy, dobrze jest zwrócić uwagę na takie, które posiadają w swoim składzie wyciągi roślinne lub kwas dehydrocholowy. Jeżeli jednak nie mamy pewności jaki suplement diety wybrać, poprośmy o pomoc farmaceutę.
Jaka dieta podczas regeneracji wątroby?
Odpowiednia dieta powinna być dobrana indywidualnie z uwagi na różny stan chorobowy wątroby. Z całą pewnością jednak musimy wykluczyć z diety wszystkie warzywa, które mogą powodować problemy trawienne jak np. groch, fasola czy cebula. Oprócz tego podczas regeneracji wątroby nie jest wskazane spożywanie tłuszczów zwierzęcych, lepiej jest sięgnąć po oleje roślinne.
Pamiętajmy, że jeśli zgłosimy się do lekarza, skieruje nas on wykonanie badań, które pozwolą mu ocenić stan naszej wątroby i dobrać odpowiednie leki. Oprócz tego zostaniemy poinformowani o produktach, jakie możemy spożywać oraz o tych, z których należy zrezygnować. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze niż leczenie się na własną rękę.