zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

alergia pokarmowa u niemowląt
Dziecko

Jak objawia się alergia pokarmowa u niemowląt?

Wśród różnych problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się niemowlaki można przede wszystkim wymienić alergię pokarmową. Z całą pewnością jest to bardzo nieprzyjemne schorzenia, dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. Wiele osób zastanawia się, jak objawia się alergia pokarmowa u niemowląt. Jest to dość istotna kwestia.

Przyczyny alergii

Alergia pokarmowa u niemowląt z całą pewnością może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Jednak najczęściej są one określane jako niedojrzałość układu immunologicznego oraz układu pokarmowego. Oprócz tego duże znaczenie mają również czynniki genetyczne, ponieważ uznaje się, że mogą one mieć wpływ na powstanie alergii u dziecka. Niemowlęta najczęściej mają alergię na białka mleka krowiego, ponieważ do ukończenia pierwszego roku życia to właśnie mleko jest dla nich podstawowym pokarmem, który jest na co dzień spożywany.

Objawy alergii

Objawy alergii pokarmowej z całą pewnością mogą być bardzo zróżnicowane u niemowlaka. Dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie objawy oraz zachowania u dziecka, które odbiegają od normy. Wśród najczęściej występujących objawów można przede wszystkim wymienić zmiany skórne, które są widoczne i bardzo zwracają na siebie uwagę. Oprócz tego mogą się również pojawić problemy ze strony układu pokarmowego. Wśród nich wymienia się bóle brzucha, kolki, wzdęcia, a także biegunki oraz wymioty. Z całą pewnością są to objawy bardzo nieprzyjemne dla każdego dziecka, dlatego warto ich uniknąć, o ile tylko istnieje taka możliwość.

Leczenie

W przypadku występowania u dziecka alergii pokarmowej bardzo duże znaczenie ma wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej polega ono na zmianie tradycyjnie używanego mleka na specjalną mieszankę mlekozastępczą. Białka, które są zawarte w takich mieszankach są odpowiednio przetworzone, co sprawia, że są lepiej strawne dla dziecka. Warto wybór takiego produktu skonsultować przede wszystkim z lekarzem dziecka.

Zapobieganie

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób można zapobiegać pojawieniu się alergii pokarmowej u niemowlaka. Jednak takie działanie nie zawsze jest możliwe. Można jedynie stosować się do najważniejszych zaleceń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju problemów zdrowotnych. Bardzo istotne jest przede wszystkim karmienie dziecka piersią. Z całą pewnością może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii w późniejszym wieku dziecka. Oprócz tego warto również w szczególny sposób zadbać o rozszerzanie diety dziecka. Powinno ono przebiegać stopniowo wraz z odpowiednią obserwacją.