zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

katar u niemowlaka
Dziecko

Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka

Z całą pewnością można stwierdzić, że infekcje u niemowlaków nie należą do przyjemnych rzeczy. Mogą się one objawiać na bardzo zróżnicowane sposoby. Jednak najczęściej występującym objawem jest katar. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także poznać najlepsze sposoby na katar u niemowlaka.

Pozycja dziecka

Przede wszystkim w przypadku kataru u niemowlaka bardzo duże znaczenie ma ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji. Gdy dziecko nie śpi najlepiej kłaść je na brzuchu. W tej sytuacji wydzielina z nosa może w swobodny sposób wypływać i nie zalegać w nosie. Natomiast podczas snu warto układać główkę dziecka wyżej niż jego klatka piersiowa. Dzięki temu wydzielina z nosa będzie mogła spływać i w mniejszym stopniu będzie podrażniała gardło i drogi oddechowe dziecka. Warto pamiętać o układaniu dziecka z katarem w odpowiednich pozycjach, ponieważ jest to bardzo istotne w kontekście szybszego powrotu do zdrowia malucha.

Nawilżanie powietrza

Kolejną istotną kwestią podczas występowania kataru u niemowlaka z całą pewnością jest odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko. Zbyt susze powietrze we wnętrzu może dodatkowo wysuszać błony śluzowe dziecka, co sprawi, że katar się nasili. Warto tego unikać, jeśli tylko posiada się taką możliwość. Nawilżanie powietrza z powodzeniem można wykonywać z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń. Na pewno będzie to skuteczne i efektywne działanie.

Oczyszczanie nosa

W przypadku występowania kataru podczas infekcji u niemowlaka bardzo istotne jest również odpowiednie oczyszczanie nosa. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście możliwości swobodnego oddychania przez dziecko, dlatego nie powinno się tego zaniedbywać. Nos dziecka można z powodzeniem oczyszczać dzięki wykorzystaniu takiego urządzenia, jak aspirator. W sprzedaży można znaleźć zarówno aspiratory ręczne, jak i urządzenia elektryczne. Warto wybrać produkt zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami oraz gustem.

Woda morska

Wśród różnych skutecznych sposobów na oczyszczanie nosa u niemowlaka może również wymienić zastosowanie wody morskiej. Najczęściej tego rodzaju preparaty można znaleźć w sprzedaży w postaci atomizera, co w bardzo skuteczny sposób ułatwi korzystanie z nich. Oprócz tego bardzo polecana jest również sól fizjologiczna. Można ją stosować zamiast wody morskiej lub razem z nią. Na pewno takie działanie przyniesie bardzo skuteczne efekty w przypadku chęci oczyszczenia nosa dziecka z zalegającej wydzieliny. Warto o tym pamiętać.