zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

zabawy manipulacyjne
Lifestyle

Zabawy manipulacyjne dla dzieci – jak zaciekawić malucha?

Zabawy manipulacyjne są niezmiernie ważne dla dzieci. Polegają na badaniu przez dziecko otaczającego świata przy pomocy dłoni i wpływają na rozwój umiejętności sensorycznych. Co warto wiedzieć o zabawach manipulacyjnych?

Zalety zabaw manipulacyjnych

Zabawy manipulacyjne to idealny trening dla dziecka. Angażują wszystkie dziecięce zmysły, dzięki czemu dziecko szybko się rozwija. Uczy się koordynacji między tym co widzi oko, a tym co musi wykonać ręka.

Kolejną zaletą zabaw manipulacyjnych jest rozwój samodzielności u dziecka. Maluch, który zostanie pozostawiony sam na sam z zabawkami zaczyna podejmować decyzje, zastanawia się jak można je wykorzystać, szuka rozwiązań, pomysłów i nowego zastosowania dla zabawek. Dzięki temu uczy się samodzielnego podejmowania decyzji, pobudza ciekawość, odkrywa, że ma moc sprawczą.

Zabawy manipulacyjne uczą kreatywności, pomysłowości i szukania nowych rozwiązań w każdej sytuacji. Dziecko, które umie rozwiązywać problemy samodzielnie nie tylko lepiej radzi sobie w szkole, ale również w życiu dorosłym. Problem jest tylko wyzwaniem, któremu trzeba sprostać.

Jakie zabawy manipulacyjne są najciekawsze dla dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie bawią się klockami. Stawianie skomplikowanych konstrukcji pobudza pracę motoryczną rączki dziecka, ale również uczy abstrakcyjnego myślenia. W późniejszym wieku, gdy dziecko zaczyna budować zgodnie z instrukcjami, uczy się również odczytywania skomplikowanych rysunków.

Wymyślając zabawy manipulacyjne dla maluchów warto również pamiętać o układaniu puzzli, tworzeniu prac z plasteliny, modeliny czy samodzielnym robieniu slimów, które uwielbiają wszystkie dzieci.

Ważne jest również malowanie. Warto używać kredek, farb czy mazaków. Można malować pędzlem ale również gąbką. Dzieci również świetnie się bawią malując rączkami czy stópkami.

W pracy z najmłodszymi warto również wykorzystywać drewniane zabawki manipulacyjne. Dzieci muszą zastanowić się co zrobić, a następnie malutkimi rączkami poukładać drewniane elementy.

Wykorzystując zabawy manipulacyjne warto skorzystać z tego, co znajduje się w każdym domu. W papierowych pudełkach można zrobić dziury, w których maluch musi umieścić patyczki czy słomki. Rysując zwierzątko na kartce warto wyciąć dziurę w miejscu pyszczka i karmić zwierzaczka. Wiewiórki chętnie zjedzą orzechy, a zajączek kawałki marchewki.

Warto pamiętać, że w zabawach manipulacyjnych dla najmłodszych liczy się przede wszystkim kreatywność rodziców. Maluch, który ma powkładać monety do skarbonki czy powiesić pranie i przypiąć je spinaczami będzie świetnie się bawił.

Przeczytaj więcej na krainadziecka.net.pl