Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta jak zacząć dietę

Jak zacząć dietę, aby jej sobie nie obrzydzić?

Data publikacji 13 kwietnia 2021


Niektórzy uważają, że dieta jest niezbędna tylko wtedy, gdy ktoś chce schudnąć. Tymczasem „dieta” to nic innego, jak sposób odżywiania się. Każdy stosuje więc jakąś dietę na co dzień – zdrową i przemyślaną lub całkowicie przypadkową i niezbyt dobrą dla zdrowia.

Tymczasem zdarza się, że trzeba zmienić sposób odżywiania się, czyli dietę np. z powodu jakiejś przypadłości – choćby kamicy żółciowej, czy wykrytej nietolerancji na jakiś składnik.

Jednak jak zacząć dietę tak, aby się do niej nie zrazić, bo czasem nie chodzi tylko o utratę kilku nadliczbowych kilogramów, a o utrzymanie dobrego stanu zdrowia ogólnego?

Odpowiednie przygotowanie

Zmiana diety to także zmiana sposobu myślenia. Niezbędna jest tu więc wiedza o swoim ogólnym stanie zdrowia oraz świadomość dlaczego dokładnie pewne przyzwyczajenia żywieniowe trzeba zmienić. Właśnie – przyzwyczajenia – to one często powodują, że mamy problem z wprowadzaniem zmian w naszym życiu i dotyczy to także zmian w odżywianiu. Bo przyzwyczajenie to druga natura.

Zazwyczaj na co dzień jadamy to, co nam najbardziej smakuje

Prawda jest taka, że nasza dieta codzienna składa się przede wszystkim z tego, co odpowiada nam pod względem smaku, nawet jeśli nie zawsze jest zdrowe. Bywa więc, że mamy do czynienia z nadmiarem słodyczy oraz smażonych i tłustych potraw.

Nasza dieta często nie dostarcza nam składników odżywczych w takich proporcjach, jakie są najlepsze dla naszego trybu życia i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Brakuje nam podstawowej wiedzy na ten temat. Dopóki jednak nie musimy zmienić rozmiaru ubrań na większy i nic nas nie boli, nie przejmujemy się naszymi błędami żywieniowymi.

Zmianami na lepsze warto zainteresować się, zanim będzie za późno

Wiele osób przekonuje się codziennie, że niedostosowanie diety do trybu życia lub wykrytych przypadłości nie kończy się dla naszych organizmów najlepiej.

Sportowiec przechodzący na sportową emeryturę będzie teraz ćwiczył mniej, niż kiedyś, więc i ilość i rodzaj pożywienia należałoby zmienić.

Podczas USG przypadkiem wyszło, że w pęcherzyku żółciowym są złogi? Ze zmianą diety na lekką nie warto czekać, aż kamica da o sobie znać w postaci bólu, czy wręcz tzw. ataków woreczka żółciowego. Podobnie, gdy okaże się, że szaleje nam cholesterol lub ciśnienie.

Powodów zdrowotnych do zmiany diety jest więc sporo.

Jak zmienić dietę, aby utrzymać ją wystarczająco długo lub na zawsze, jeśli to konieczne? Czasem potrzebna jest pomoc dietetyka oraz osób, które miały lub mają podobne do naszych doświadczenia ze zdrowiem i odżywianiem.

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co jeść zamiast mięsa