Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie jak dbać o mózg

Jak dbać o mózg?

Data publikacji 28 lutego 2022

Mózg to nasze swoistego rodzaju „centrum dowodzenia”. Wymaga więc odpowiedniego ukrwienia, dlatego system krwionośny mózgu jest niezwykle rozbudowany i bardzo złożony. 

Poprzez ten niezwykle rozbudowany system połączeń transportowana jest krew dostarczająca tlen i substancje odżywcze do każdej komórki mózgowej. Wśród nich znajduje się również glukoza, która dostarcza energię i pozwala nam na ciągłą aktywność.

Gdy krew przestaje dopływać choćby na kilka sekund, człowiek traci przytomność, a jeśli nie zostanie przywrócony, może dojść do trwałego uszkodzenia mózgu.

Udar mózgu jest zwany również zawałem mózgu. Dochodzi do niego wtedy, kiedy w wyniku uszkodzenia lub niedrożności naczyń, krew przestaje dopływać do docelowego obszaru mózgu lub dopływa jej zbyt mało. Stan ten występuje nagle i utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.

Wraz z wiekiem kondycja naczyń ulega pogorszeniu. Są zgrubiałe, mało elastyczne i podatne na niedrożności, z którymi gorzej sobie radzą. Kiedy przez uszkodzone naczynie musi przedostać się skrzep krwi, wówczas może pojawić się problem z przepływem i może dojść do zamknięcia światła naczynia, a tym samym transport krwi będzie niemożliwy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym mózgu, do którego dochodzi w 80% przypadków. W pozostałych 20% przypadków naczynie ulega pęknięciu, a krew rozlewa się po obszarach mózgu, których komórki obumierają.

Kondycja naczyń jest mocno uzależniona od naszego stylu życia i występowaniu innych chorób. Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, miażdżycę, wysokie ciśnienie krwi czy arytmię. Ruch, odpowiednia dieta i zdrowy styl życia jest w stanie znacząco poprawić stan naczyń i uchronić nas przed udarem mózgu a także wieloma innymi chorobami. Regularne aktywności fizyczne co najmniej 3 razy w tygodniu, dieta oparta na warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach, a także unikanie używek takich jak papierosy i alkohol są w stanie skutecznie ochronić nasz mózg przed groźbą udaru mózgu. 

Warto zatem już dziś zmienić swoje złe przyzwyczajenia i zacząć o siebie dbać. Udar mózgu bowiem to zagrożenie śmiertelne, które przez Światową Organizację Zdrowia wskazywane jest jako drugą przyczynę śmierci na świecie. Chorzy często stają się trwałymi inwalidami, którzy wymagają stałej opieki i nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności stając się ciężarem dla rodziny i społeczeństwa. Chorzy po udarze wymagają również długotrwałej rehabilitacji, tracą możliwość podjęcia pracy zarobkowej i często chorują na depresję.

Artykuł sponsorowany

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Analiza moczu u niemowląt