Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Dermatoskopowa ocena znamion

Dermatoskopowa ocena znamion. Tego badania nie odkładaj na później

Data publikacji 2 stycznia 2022

Jesień to czas przypominania o profilaktyce czerniaka. Ten typ nowotworu diagnozuje się u ok. 4 000 osób rocznie. Co czwarty chory umiera. Dermatoskopowa ocena znamion pozwala w prosty sposób wcześnie wykryć niebezpieczną zmianę i w porę zadziałać. Później może być za późno. „Najgorsze, co można zrobić, to się nie zbadać” ─ mówi dr. n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z Kliniki Melitus w Warszawie.

Pandemia vs profilaktyka

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu aspektach życia. Również w profilaktyce zdrowotnej, zwłaszcza nowotworowej. W obawie przed zakażeniem wirusem Sars-Cov-2 zostaliśmy w domach. Wizyty w gabinecie lekarskim zastąpiły teleporady, a badania przesiewowe odłożyliśmy na inny czas. Na kiedy? 

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Niektórzy planowali przebadać się wkrótce, inni za rok, a jeszcze inni dopiero po wygaśnięciu pandemii. Bez względu na odpowiedź, jakiej sobie udzielimy, warto ją zweryfikować i wykonać zaległe badania jak najszybciej. Jednym z nich jest dermatoskopowa ocena znamion skórnych. To kluczowe badanie przesiewowe, pozwalające wcześnie wykryć czerniaka, najgroźniejszego z nowotworów skóry, który niestety jest rozpoznawany coraz częściej. 

Samobadanie i dermatoskopia

Mimo iż statystyki nie są zadowalające, a chorych na czerniaka z roku na rok przybywa, nie wszystko jest przesądzone. Obecnie wiemy, co sprzyja rozwojowi nowotworów i jak się przed nimi chronić. Znamy znaczenie fotoprotekcji. Potrafimy przewidzieć konsekwencje bezmyślnego korzystania ze słońca i opalania się w solarium. Wiemy, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie tytoniu, regularne wykonywanie badań przesiewowych. 

W profilaktyce nowotworów skóry największą rolę odgrywa samobadanie i dermatoskopowa ocena znamion. Jak zauważa dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z Kliniki Melitus w Warszawie  dermatoskopię powinniśmy powtarzać co roku, a osoby z grupy podwyższonego ryzyka nowotworowego co pół roku lub częściej. Ważne jest również samobadanie, podczas którego bierze się pod uwagę tzw. ABCDE czerniaka. W przypadku zauważenia dziwnej zmiany na skórze, dużej, ciemnej, rozlanej jak plama, swędzącej, trzeba zgłosić się do dermatologa w trybie pilnym. Niestety wiele osób zwleka z wizytą u lekarza i to nie tylko z powodu pandemii. Obawy są różne, wiążą się z koniecznością usunięcia podejrzanej zmiany, ingerencją chirurgiczną, diagnozą, leczeniem onkologicznym i wszystkim, co z tym związane. 

Odkładanie dermatoskopii na później to najgorsze, co można zrobić ─ alarmuje ekspertka. Wiele nowotworów, w tym także czerniak, wykrytych we wczesnym stadium daje się całkowicie wyleczyć. Jednak, aby tak się stało, musi paść diagnoza, a do tego niezbędne jest wykonanie badań. W przypadku podejrzenia nowotworu skóry pierwszy krok to . dermatoskopia, chirurgiczne usunięcie podejrzanej zmiany i poddanie jej ocenie histopatologicznej.

Jesień i zima – czas profilaktyki

Jesień to czas przypominania o profilaktyce czerniaka. Po wakacjach jesteśmy wypoczęci i opaleni. Pod wpływem słońca początkowo niegroźne znamiona mogą się zmienić na gorsze i należy to sprawdzić. Dlatego jesień to czas profilaktyki nowotworów skóry. Składa się na nią dermatoskopia i oko doświadczonego lekarza. U osób z dużą liczbą znamion, z grupy podwyższonego ryzyka nowotworowego, wykonujemy wideodermatoskopię, która pozwala obejrzeć podejrzane znamiona, zrobić im zdjęcia i je zarchiwizować, aby za jakiś czas znów zbadać i ocenić, w jakim to idzie kierunku ─ tłumaczy dr n. med. Maria Noszczyk. 

Dermatoskopia jest prostym badaniem przesiewowym. Polega na ocenie znamion pod mikroskopem. Nie trzeba się do tego przygotowywać, choć warto wcześniej zasięgnąć języka i dowiedzieć się, czy któryś z krewnych nie zmagał się z nowotworem skóry. Jeśli tak, jesteśmy w grupie ryzyka i powinniśmy regularnie badać znamiona. Jeżeli nie, wystarczy powtarzanie badania raz w roku. Najlepiej jesienią, kiedy mamy powakacyjną energię do działania i do tego, by o siebie zadbać. Warto to zrobić, bo dermatoskopia daje pewność, że mamy zdrowie pod kontrolą. 

Badanie dermatoskopowe w Warszawie wykonasz pod okiem doświadczonych dermatologów w Klinice Melitus przy ul. Słowackiego 12. Zapisy pod nr tel.: 603 060 621. Szczegóły na stronie: https://klinikamelitus.pl/dermatologia-lecznicza/wideodermatoskopowa-ocena-znamion/ 

Artykuł sponsorowany

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Analiza moczu u niemowląt