Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Analiza moczu u niemowląt

Analiza moczu u niemowląt i małych dzieci. Wszystko, co musisz wiedzieć

Data publikacji 17 października 2022


Przygotowanie próbki moczu niemowląt i małych dzieci niemal zawsze jest czasochłonne i wymaga wielu prób. Niestety, ze względu na pewien schemat diagnozowania najmłodszych pacjentów, wielu rodziców jest zmuszonych często lub bardzo często dostarczać mocz swoich pociech do badania. Jak się do tego przygotować? Przeczytaj i zobacz, co musisz wiedzieć.

Kiedy pobiera się mocz do analizy u niemowląt i małych dzieci?

Analiza moczu u niemowląt i małych dzieci jest zlecana stosunkowo często, m.in. w sytuacji:

  • wystąpienia wysokiej gorączki bez uchwytne j przyczyny u dzieci poniżej 2 roku życia;
  • wystąpienia niepokojących objawów, tj. bólu i pieczenia podczas oddawania moczu;
  • wystąpienia krwiomoczu lub zmiany zabarwienia i zapachu moczu;
  • podejrzenia niektórych chorób, np. cukrzycy lub chorób nerek;
  • bólu podbrzusza i/lub trudności w oddawaniu moczu.

Jak przygotować próbkę moczu do analizy w przypadku niemowlęcia lub małego dziecka?

 

Wiarygodność wyniku analizy moczu zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania próbki i czasu, w jakim zostanie ona dostarczona do laboratorium.

Przygotowanie próbki moczu do analizy – informacje dla rodziców i opiekunów

Zanim przystąpisz do pobrania próbki moczu u niemowlęcia lub małego dziecka, koniecznie umyj ręce, następnie zaś – przemyj krocze dziecka wodą z mydłem (nie korzystaj ze środków antyseptycznych) i osusz jednorazowym ręcznikiem papierowym. Mocz przeznaczony do analizy każdorazowo pobieraj do specjalnych jałowych pojemników lub woreczków i odpowiednio je podpisuj (najlepiej imieniem i nazwiskiem dziecka oraz datą i godziną pobrania próbki). Do momentu dostarczenia próbki do laboratorium przechowuj pojemnik lub woreczek w lodówce, w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza.

1. Analiza moczu u starszych dzieci

U starszych dzieci zaleca się oddanie moczu ze środkowego strumienia z pierwszej porannej mikcji. Mocz należy zebrać do specjalnego jałowego pojemnika i (w razie konieczności) przechowywać w lodówce.

2. Analiza moczu u niemowląt i małych dzieci

W przypadku niemowląt i małych dzieci, które jeszcze nie kontrolują mikcji, pobranie próbki moczu do analizy jest zdecydowanie trudniejsze. Możesz to jednak zrobić na jeden z dwóch powszechnie rekomendowanych sposobów, np. łapiąc mocz do specjalnego lub korzystając ze specjalnych jałowych woreczków. Nie zaleca się dostarczania do analizy moczu zebranego np. z nocnika.

 Artykuł sponsorowany

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Analiza moczu u niemowląt