Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Data publikacji 26 lipca 2021

Zapalenie pęcherza moczowego zdarza się dość często. Głównie spotyka kobiety, bywa, że ma charakter nawracający. Co to za choroba, jak ją leczyć i czy jest to trudny proces? O tym opowiemy w naszym artykule.

Zapalenie pęcherza moczowego – co to takiego?

Zapalenie pęcherza moczowego wywołują bakterie: najczęściej pałeczka okrężnicy. Zwykle dostają się do układu przez cewkę moczową. Ze względu na to, że jej ujście u kobiet znajduje się bliżej odbytu i pochwy, to właśnie panie częściej chorują na zapalenie pęcherza moczowego – bakteriom łatwiej jest dostać się do kobiecego układu moczowego.

Rozpoznanie zapalenia pęcherza wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia – w innym wypadku choroba może rozprzestrzenić się: bakterie przedostaną się do nerek, co spowodować może stan zapalny w nerkach.

Objawy zapalenia pęcherza

Wśród objawów zapalenia pęcherza moczowego wyróżnić można przede wszystkim ból mięśni i pogorszony nastrój. Najczęstszym i charakterystycznym objawem jest jednak nieustanne uczucie parcia na mocz. Sama czynność oddawania moczu jest jednak nieprzyjemna: pojawia się wówczas piekący ból. Zaawansowana choroba objawia się ciemnym, brązowym bakteriomoczem. Towarzyszą mu dość często bóle pleców i brzucha oraz podwyższona temperatura ciała.

Zapalenie pęcherza u dziecka

Wśród najmłodszych dzieci większość przypadków choroby dotyczy chłopców – inaczej niż u dorosłych. Dziewczynki dopiero w nieco starszym wieku zaczynają prowadzić w tej statystyce. Dzieci poza tym przechodzą chorobę dość typowo. Również może się pojawić u nich bakteriomocz, towarzysząca mu gorączka oraz ból i stałe parcie na mocz. Zdarza się też ropna wydzielina z cewki moczowej.

Zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet w ciąży może pojawić się ze względu na ucisk, który powstaje ze względu na powiększającą się macicę. Utrudnia się proces oddawania moczu, pojawiają się zastoje, które sprzyjają rozwojowi zapalenie pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn

Mężczyźni znacznie rzadziej chorują na zapalenie pęcherza niż kobiety. Inne są też drobnoustroje, które wywołują chorobę: u mężczyzn najczęściej jest to KlebsiellaProteusPseudomonas czy Enterococcus – Escherichia coli, odpowiedzialna za chorobę u kobiet, u mężczyzn stanowi mniejszy procent. Dodatkowo na pojawienie się choroby wpływa wiek, cukrzyca i choroby przewlekłe, niewłaściwa higiena osobista.

Nawracające zapalenie pęcherza

Nawracające zapalenie pęcherza zwykle spowodowane jest współistniejącymi dolegliwościami takimi jak np. menopauzalne zmiany w cewce moczowej, wywołane wahaniami poziomu estrogenów, problemy z anatomią układu moczowego czy kamica nerkowa. Zapalenie pęcherza po stosunku również bywa nawracające, szczególnie kiedy kontakty seksualne są częste i przygodne – sprzyja to przedostawaniu się bakterii z jednego organizmu na drugi. Nie można też wykluczyć genetycznych predyspozycji do choroby. Osoby, które często chorują na zapalenie pęcherza, powinny szczególnie dbać o higienę, często oddawać mocz, pić dużo wody, wybierać prysznic zamiast kąpieli i przykładać uwagę do sposobu podcierania się lub podmywania: od przodu do tyłu, nie odwrotnie. Jeśli podjęcie tych działań nie przyniesie rezultatów, konieczne może być zasięgnięcie porady specjalisty.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Najprostszym domowym sposobem na profilaktykę zapalenie pęcherza jest regularna zmiana bielizny i dbanie o higienę osobistą. Dzięki temu bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby nie mają środowiska rozwoju. Zmiana bielizny pościeli i ręczników powinna nastąpić też od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Zużyte trzeba wyprać w temperaturze 60°, bo w takiej giną bakterie. Podobne środki zaradcze powinien zastosować też stały partner seksualny chorego.

Ważne, by dbać o swój komfort cieplny – przeziębienie pęcherza sprzyja bakteriom, dlatego tak ważne jest, by dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury w okolicach intymnych – warto nosić zimą długie płaszcze i ciepłą bieliznę, ale też co jakiś czas wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku (około litra naparu powinno wystarczyć).

Lek na zapalenie pęcherza moczowego

Antybiotykoterapia pozwoli wyzdrowieć w około 7-10 dni. Chociaż już po przyjęciu pierwszych dawek leku chory poczuje się znacznie lepiej, terapii nie należy przerywać pod żadnym pozorem i przestrzegać w tej kwestii wskazówek lekarza. Wśród najczęściej przepisywanych leków jest np. Furaginum z furazydyną, która ma silne działanie bakteriobójcze. Wśród leków i suplementów dostępnych bez recepty są np. Żurawina uro-complex z wyciągiem z żurawiny, który zawiera proantocyjanidy. Mają one zdolność blokowania bakterii Escherichia coli, odpowiedzialnych za stan zapalny pęcherza moczowego, dzięki czemu trudniej jest im się zagnieżdżać w komórkach pęcherza.

Większość leków na zapalenie pęcherza moczowego oferują apteki internetowe, jak np. liki24.pl. Można tam łatwo odszukać interesujący lek i zamówić go z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Podsumowanie

Pojawienie się pierwszych objawów zapalenia pęcherza powinno wywołać zdecydowane działanie osoby chorej. Pozwoli to szybciej wyleczyć chorobę, zwłaszcza jeśli uda się szybko podjąć leczenie farmakologiczne zalecone przez lekarza. Wówczas choroba nie będzie a tak dokuczliwa i dość szybko uda się ją wyleczyć.

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?