Diagnoza nowotworów u dzieci to zawsze ogromny cios dla nich samych oraz ich rodzin. Jak w takiej sytuacji radzić sobie z emocjami? Co zrobić, aby uniknąć sytuacji, w której dorośli podświadomie przelewają lęki na swoje dziecko?
Nowotwory u dzieci – jakich zachowań unikać?
Dziecko cierpiące na choroby hematologiczne, w tym onkologiczne lub na inne rodzaje nowotworów powinno na każdym etapie choroby korzystać ze wsparcia swoich bliskich. Niestety, często bywa tak, że rodzice lub opiekunowie nieumyślnie przelewają ć nadmiar negatywnych uczuć na chore dziecko, by choć w pewnym zakresie ulżyć sobie i swojemu cierpieniu.
Dziecko chore na raka, nigdy nie powinno usłyszeć od swoich bliskich, że:
-
choroba jest nie do wyleczenia,
-
pojawienie się nowotworu jest winą dziecka,
-
bez dziecka rodzice sobie nie radzą,
-
leczenie nowotworu wywoła negatywne i ciągłe reperkusje zdrowotne u dziecka,
-
metody alternatywnego leczenia są skuteczniejsze niż tradycyjna, kliniczna medycyna.
Rodzic nie powinien również uciekać od trudnych pytań. Jego obowiązkiem jest wsparcie dziecka przede wszystkim na płaszczyźnie psychologicznej.
Komunikacja z dzieckiem chorym na raka – jak rozmawiać, aby przynieść ulgę?
Rodzice często nie wiedzą, jak rozmawiać z chorym na raka. Tymczasem przebieg i zakres rozmów z pacjentem onkologicznym powinien zależeć od niego samego. To on niejako nadaje ton komunikacji na linii osoba chora – opiekun. Wśród małych pacjentów onkologicznych są osoby, które poszukują odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, a także takie, które chcą wiedzieć wszystko na temat przebiegu leczenia i ewentualnych komplikacji. Czasami w relacji chore dziecko – rodzic pojawiają się trudniejsze momenty. Wtedy trzeba ograniczyć się do milczenia i trzymania za rękę.
Wsparcie psychologiczne dla małych pacjentów i ich rodziców
Jak nawiązać komunikację z chorym dzieckiem w tym trudnym czasie? Na to pytanie mogą odpowiedzieć specjaliści, którzy – w ramach działań podejmowanych przez wyspecjalizowane podmioty – pomagają rodzicom i ich dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Wsparcie psychologiczne, które może zorganizować fundacja dla chorych dzieci, nie musi ograniczać się wyłącznie do wizyty u specjalisty. Jednym z podmiotów, który znacznie rozszerza zakres takich działań, jest Fundacja Urtica Dzieciom. Organizuje ona konsultacje psychoonkologiczne i dietetyczne dla opiekunów i dzieci, a także pomaga psychologicznie małym pacjentom poprzez finansowanie wyjazdów i aktywizację artystyczną w szpitalach. Co ważne, pomoc ta jest realizowana przy współudziale specjalistów psychoonkologów.
Mali pacjenci onkologiczni to osoby, które potrzebują zrozumienia, akceptacji i wsparcia. Mając je, mogą oni skuteczniej radzić sobie z tak trudnym i wymagającym doświadczeniem, jakim jest choroba nowotworowa.
Artykuł sponsorowany