Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Czy z depresji można się wyleczyć

Czy z depresji można się wyleczyć?

Data publikacji 26 czerwca 2024


Depresja to choroba przewlekła. Jej leczenie jest dużym wyzwaniem terapeutycznym. Wiele osób, uczestnicząc przez długie miesiące w terapii, zastanawia się, czy wyleczenie depresji jest w ogóle możliwe. Na szczęście współczesne podejście i znajomość tego problemu daje ogromne nadzieje osobom, które zmagają się z tą przypadłością. 

Depresja — garść statystyk na temat wyleczalności

Według badań w Polsce na depresję cierpi aż 1.2 miliona osób. Biorąc pod uwagę, że postawienie trafnej diagnozy bywa trudne, liczba osób zmagających się z tym problemem może być znacznie większa. 

Jeżeli chodzi o rokowania związane z wyleczeniem, trzeba pamiętać, że depresja jest chorobą, która może mieć zróżnicowane podłoże. Podstawą jest prawidłowa diagnostyka — warto w tym przypadku wybrać specjalistę, który na co dzień zajmuje się pracą z pacjentami dotkniętymi depresją. Jeśli wyjście z domu jest problemem, rozwiązaniem może być wizyta w gabinecie psychologa online

Warto też zwrócić uwagę na statystyki dotyczące wyleczalności depresji. W Polsce nie ma dostępnych badań, które by pokazywały, jakie są szanse na wyleczenie tej choroby, ale są dane ze Stanów Zjednoczonych. Wynika z nich, że terapia — w różnych postaciach przynosi upragnione efekty u 70-80% leczonych. 

Część osób czytając ten artykuł może się zaniepokoić tymi danymi. W tym miejscu musimy dodać pewnie uzupełnienie, ponieważ dobrze dobrana terapia powinna skutecznie pomóc w zwalczeniu objawów tej choroby. Jeśli osoba będzie zdeterminowana do powrotu do zdrowia i będzie otoczona fachową opieką, szanse są naprawdę duże na wyzdrowienie.

Teraz trzeba się pochylić nad fundamentalną sprawą w kontekście leczenia depresji — mianowicie nad rokowaniami z uwzględnieniem poszczególnych typów tego schorzenia.

Rokowania dotyczące wyleczenia różnych typów depresji

  • Stany depresyjne: nie można ich nazwać pełnoskalową depresją. Są one łagodniejsze niż właściwa depresja. Często też nie wymagają sięgania po farmakoterapię. Mogą ustąpić samoistnie. 

  • Depresja egzogenna: ten rodzaj depresji pojawia się pod wpływem doświadczeń i traumatycznych przeżyć. Ważne w jego przypadku jest skorzystanie z psychoterapii. To właśnie ona ma największą skuteczność, podczas gdy leki stanowią jej uzupełnienie, np. obniżają lęk i pomagają uporać się z bezsennością.

  • Depresja endogenna: jej leczenie jest znacznie trudniejsze niż depresji egzogennej. Tutaj zachwiana jest gospodarka neuroprzekaźników — źródło problemu jest organiczne. Z tego względu znacznie trudniej jest doprowadzić do wyleczenia. 

  • Depresja sezonowa: w jej przypadku rokowania są obiecujące. Skutecznie wdrożone leczenie może dość szybko przynieść poprawę nastroju i ogólnego stanu psychicznego pacjenta. 

  • Depresja poporodowa: jest ona typowa dla okresu okołourodzeniowego u matki. W jej przypadku objawy trwają najczęściej kilka tygodni lub miesięcy. Rokowania są bardzo dobre — z reguły wszystko normuje się po wyjściu ze szpitala i przepracowaniu tego wymagającego doświadczenia, jakim jest poród. 

Czy z depresji można się wyleczyć? Wnioski końcowe

Jak widzisz, depresja nie oznacza końca świata. Choć jest to dość trudne schorzenie psychiczne, szanse na pełne wyleczenie są duże. Ważna jest tutaj determinacja chorego — może się okazać, że początkowo zastosowane leczenie nie przyniesie upragnionego efektu. Wtedy warto szukać innych rozwiązań. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy z depresji można się wyleczyć