Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Dlaczego rehabilitacja w chorobie Parkinsona jest tak ważna?

Data publikacji 4 marca 2022

Choroba Parkinsona dotyka przede wszystkim osób starszych. Stopniowo ogranicza sprawność ruchową, dlatego w jej przebiegu bardzo istotna jest odpowiednia rehabilitacja, by chory mógł być samodzielny jak najdłużej i cieszyć się z lepszej jakości życia.

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona zaliczana jest do dolegliwości neurodegeneracyjnych, które dotykają układu nerwowego. W jej przebiegu dochodzi do zwyrodnienia komórek mózgowych.

Wśród głównych objawów choroby Parkinsona znajdują się:

  • wolniejsze ruchy
  • usztywnienie mięśni
  • drżenie spoczynkowe
  • zaburzenia postawy
  • problemy z chodem

Schorzenie to nie ma znanej przyczyny i skutecznego leku, dlatego też nie jest ono obecnie uznawane za uleczalne. Stosowane są jednak sposoby, które mogą wydłużyć sprawność osoby chorej. Wśród nich duże znaczenie mają odpowiednio dobrane leki, ale również rehabilitacja.

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona – dlaczego warto?

Prawidłowo prowadzona rehabilitacja w chorobie Parkinsona niesie za sobą wiele korzyści, dlatego bardzo często mówi się, że jest ona równie istotna jak farmakoterapia.

Ćwiczenia w schorzeniu Parkinsona mają zarówno działanie prewencyjne, jak i lecznicze. Dzięki nim można zredukować ryzyko szybkiego pojawienia się objawów dotykających ruchu, ale jednocześnie zachować sprawność na dłuższy czas.

Chory, który regularnie ćwiczy lub uczestniczy w odpowiednio dobranej rehabilitacji, może zatem dużo zyskać, dlatego też nie powinno się zaniedbywać tej kwestii.

Jakie ćwiczenia stosuje się w chorobie Parkinsona?

Rehabilitacja w przebiegu choroby Parkinsona jest przede wszystkim zależna od stopnia zaawansowania tej dolegliwości. U osób we wczesnych fazach schorzenia stosuje się zatem inne ćwiczenia niż u tych, u których objawy są bardziej zaawansowane.

Na początku najczęściej zaleca się ćwiczenia ogólne, między innymi polecany jest nordic walking, ćwiczenia angażujące nogi i ręce. Zaleca się również częste spacery na krótszych i na dłuższych odcinkach.

W późniejszych fazach rehabilitacja w chorobie Parkinsona skoncentrowana jest głównie na jak najdłuższym zachowaniu wyprostowanej postawy oraz sprawności kończyn, także podczas codziennych czynności, na przykład nalewaniu napojów, zapinaniu i rozpoznaniu guzików, otwieraniu drzwi, pisaniu, malowaniu.

Jak skorzystać z rehabilitacji w chorobie Parkinsona?

Osoby, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona, mogą korzystać z różnych form rehabilitacji prowadzonej przez lokalne placówki zdrowia oraz placówki rehabilitacyjne. Również mogą one korzystać ze specjalnych turnusów, które odbywają się w odpowiednio przygotowanych ośrodkach, na przykład w Instytucie Zdrowia dr Boczarska-Jedynak: instytutboczarska.pl.

Warto również pamiętać o prowadzeniu ćwiczeń w domowych warunkach, dzięki czemu osoba chora może mieć stały kontakt z ruchem i przez dłuższy czas prowadzić sprawne życie.

Wobec tego rehabilitacja w chorobie Parkinsona ma kluczowe znaczenie. Warto o niej pamiętać już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy tej dolegliwości, by dzięki temu osoba chora mogła cieszyć się dobrym stanem zdrowia i samodzielnością na dłużej.

Redakcja zdrowotny.com.pl

Dzięki naszej wieloletniej praktyce jako miłośniczki mody, tworzenia stylizacji i kulinariów, oferujemy czytelnikom nie tylko praktyczne porady dotyczące diety, urody i zdrowego stylu życia, ale także inspiracje na zakupy oraz rozwój osobisty. Jako doświadczone matki, staramy się również dzielić wartościowymi treściami o parentingu i wsparciu w prawidłowym rozwoju dziecka, aby nasz blog był kompleksowym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?