zdrowotny.com.pl

zdrowotny – zdrowie, uroda, dziecko

krawat do garnituru
Lifestyle

Jak dobrać odpowiedni krawat do garnituru lub koszuli?

Krawaty to zdecydowanie najpopularniejsze dodatki, które uzupełniają nasze garnitury czy po prostu eleganckie koszule. W przypadku formalnych bądź uroczystych okazji taki element stroju wydaje się wręcz obowiązkowy. Warto jednak pamiętać, że dobór krawata nie powinien być przypadkowy. Choć to niewielka część całej stylizacji, zwykle przyciąga wzrok i może zupełnie odmienić wygląd naszego wizerunku. Czym się zatem kierować, kiedy chcemy posiadać krawaty idealne na szczególne okoliczności? Czy lepiej je dopasowywać do garniturów, czy do konkretnej koszuli?

Dopasowywanie krawatów do koszuli

Mimo że to garnitury zazwyczaj stanowią podstawę większości oficjalnych stylizacji, to jednak nierzadko decydujemy się na to, aby krawaty były dopasowane do wybranego modelu koszuli. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, zwłaszcza że panowie często zdejmują marynarkę w trakcie jakiejś uroczystości, wobec czego to koszula z krawatem wychodzą na pierwszy plan.

Jeżeli nie wiemy, jak dobierać krawaty właśnie do koszuli, to warto pamiętać, że bierzemy pod uwagę nie tylko jej kolor, ale także ewentualny wzór. Może się wydawać, że jeżeli koszula posiada jakiś print, to krawat koniecznie powinien być gładki. Tymczasem z równym powodzeniem możemy postawić na dwa wzorzyste elementy, które będą świetnie ze sobą korespondować. Przykładowo do koszuli w delikatne, cienkie paski sprawdzą się krawaty w szersze pasy.

Oprócz tego zazwyczaj mężczyźni decydują się na to, aby krawat był nieco ciemniejszy niż koszula. To prawidłowa praktyka, ponieważ w ten sposób sprawiamy, że krawaty są dobrze widoczne za sprawą kontrastu. Wyjątkiem jest koszula czarna, w przypadku której równie czarny krawat sprawdzi się najlepiej.

Dopasowywanie krawatów do garniturów

Wybierając wszelkie dodatki do formalnego stroju, bez względu na to, czy są to krawaty, muchy, czy chociażby buty i pasek, zawsze upewnijmy się, że cała stylizacja prezentuje się estetycznie. Dlatego też garnitury męskie także powinny korespondować z naszym krawatem.

Przykładowo krawat może nawiązywać wzorem do tego, który jest widoczny na marynarce. Tym sposobem cały wizerunek będzie niezwykle spójny. Oprócz tego warto, aby krawaty były nieco jaśniejsze niż marynarka. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wybieramy garnitury szare lub granatowe, które są obecnie niezwykle popularne. Standardowo znajdziemy tutaj wyjątek: jeśli to garnitur jest bardzo jasny, to dopasowane do niego krawaty powinny być odpowiednio ciemniejsze.

Należy też zwrócić uwagę na te okoliczności, w których królują najbardziej formalne i zarazem klasyczne czarne garnitury. W ich przypadku najlepiej będzie założyć czarny krawat, w dodatku w połączeniu z białą koszulą. Taki zestaw jest niezwykle uniwersalny i sprawdzi się na szczególnie ważne okazje.

Co ważne – dobieranie krawatu pod kolor sukienki partnerki to praktyka, która już dawno wyszła z mody. Tym bardziej, że nierzadko damskie kreacje na wesela lub inne uroczystości wyróżniają się dość jaskrawymi czy po prostu nietypowymi barwami. Krawat w podobnym kolorze mógłby zatem prezentować się nieestetycznie, a nawet banalnie i tanio.