W dzisiejszych czasach półpasiec nie jest aż tak groźną chorobą, jakie kiedyś. Choć zdarzają się cały czas przypadki zachorowania.

Ta choroba pojawia się tylko wtedy, jeśli wcześniej osoby w okresie dzieciństwa chorowały na ospę wietrzną. Jest to bardzo groźna choroba, ponieważ wystarczy tylko kontakt z osobą chorą, aby się zarazić. Ospa wietrzna jest wywoływana przez ten sam wirus VZV co półpasiec. Ospa wietrzną nieco łatwiej się przechodzi.

Na półpasiec można zachorować po przebytej wcześniej ospie wietrznej. Wirus, który ją wywołuje nie zostaje wcześniej zniszczony. Przechodzi w stan uśpienia, dopiero gdy się zarazimy. Reaktywuje się na sprzyjające dla siebie warunki.

Półpasiec na jednej części ciała

Półpasiec zwykle występuje po jednej stronie ciała. Niekiedy zdarza się, że zajmuje obie strony. Rzadko ta choroba występuje w okolicach kończyn. Często za to występuje na tułowiu, na twarzy. Zdarzają się również przypadki, że i na głowie. Półpasiec na głowie jest bardzo bolesny i może powodować groźne konsekwencje. Bardzo często półpasiec występuję również na twarzy, który również może być dość bolesny. Pozostawia zwykle po sobie swędzące owrzodzenia i blizny.

W tym przypadku istnieją 2 formy półpaśca: oczna i uszna. Są one bardzo niebezpieczne, bo mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku i słuchu.

Na półpasiec może zachorować każda osoba. Półpasiec ciąży niesie za sobą poważne konsekwencje. Dlatego warto go w miarę szybko wykryć. Oraz zacząć odpowiednio leczyć. Natomiast półpasiec u dzieci trafia się bardzo rzadko.

Do zarażenia półpaścem na twarzy dochodzi, gdy w organizmie zachodzą takie czynnik jak:

  • Zachorują na nie osoby, które mają w sobie wirusa VZV;
  • Bardzo duży spadek odporności;
  • Kontakt z osobą zarażoną.

Półpasiec na twarzy objawy

Półpasiec jest bardzo dokuczliwą chorobą. Półpaścowi towarzyszy długotrwały ból oraz zaczerwienienie. Dlatego im szybciej zostanie wykryty, tym lepiej. Podane w miarę wcześniej leki uchronią przed konsekwencjami.

Na samym początku choroby pojawiają się objawy, które dotyczą przeziębienia. Jest to zwykle duże osłabienie organizmu i kiepskie samopoczucie. Później dochodzi ból gardła, gorączka, ból głowy. Następnie pojawia się mrowienie oraz świąd wokół twarzy. W tej chorobie oprócz powyższych dolegliwości występuje również straszliwy ból. Który uniemożliwia normalne życie. Dlatego pacjent, zażywa na samym początku leki przeciwbólowe.

Zwykle półpasiec na twarzy niesie za sobą przykre konsekwencje. Przez wiele miesięcy lub lat mogą się pojawiać nerwobóle.

Nerwobóle to często występujący problem powodujący: ból, drętwienie, swędzenie i uczucie mrowienia. Osoby cierpiące na nerwoból uskarżają się także na: ciągłe zmęczenie, mniejszy apetyt i problemy ze snem. Niekiedy nawet delikatny dotyk może stanowić bardzo silny bodziec bólowy. Ten rodzaj powikłania dotyczy zwykle osoby starsze, które ukończyły 60. rok życia.

Później pojawia się również nieprzyjemna wysypka. Przeistacza się w grudki wypełnione pęcherzykami z płynem surowiczym. Po ich pęknięciu tworzą się strupy. Te z kolei mogą spowodować powstawanie szpecących na lata blizn. Szczególnie gdy rany były drapane lub dotykane.

Obecnie najlepszym sposobem zapobiegania tej choroby jest szczepionka.