W ostatnich czasach większość naszego społeczeństwa przechodziła ospę wietrzną, różyczkę. Jak i również odrę i świnkę to wirusowe choroby zakaźne. Ospę wietrzną przechodziliśmy w okresie dzieciństwa zazwyczaj bez żadnych powikłań. Największa zachorowalność jest pod koniec zimy lub na początku wiosny. Lub w przypadkach, gdy jesteśmy osłabieni oraz podatni na infekcje. Jeśli ktoś nie przebył choroby zakaźnej w dzieciństwie, to jako dorosły może zachorować. Takie zakażenie może zakończyć się powikłaniami.

Ospa wietrzna jest to choroba zakaźna. Wywoływana przez zakażenie wirusami ospy wietrznej i półpaśca. Półpasiec występuje głównie u ludzi starszych.

Ospą można się zarazić drogą kropelkową. Najczęściej dochodzi poprzez kontakt z osobą zarażoną.

Ospa wietrzna objawy

Ospa wietrzna może się rozwijać w ciągu 2 tygodni. Do najczęstszych objawów należą:

  • Złe samopoczucie: stres, zmęczenie;
  • Ból głowy;
  • Wysoka gorączka;
  • Wysypka;
  • Uporczywy świąd.

Główny objaw ospy wietrznej to wysypka, która pojawia się na tułowiu ciała. A w później na szyi, twarzy, głowie, jak i na ramionach i nogach. Wysypka, która pojawia się na ciele – ma czerwone grudki inaczej krostki. Później przeistaczają się one w pęcherzyki wypełnione płynem.

Objawy ospy często można zaobserwować również w jamie ustnej na podniebieniu. Na policzkach, jak i na narządach płciowych.

W ciężkich przypadkach ospy wietrznej może wystąpić wysypka krwotoczna. Ospa wietrzna u dzieci często powoduje zakażenie skóry. Są to najczęstsze powikłania występujące u dzieci. Ospa wietrzna u osób dorosłych, którzy palą papierowy objawia się ospowym zapaleniem płuc.

Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych i zapalenie opon mózgowych. Szczególnie wtedy narażone są kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Ponieważ może to zaszkodzić płodowi.

Ospa wietrzna leczenie

W ramach profilaktyki zaleca się szczepienia przeciw ospie oraz unikanie osób zarażonych.

W ostrym zakażeniu należy pamiętać, aby jak najwięcej odpoczywać. Ponieważ podczas wysokiej gorączki i podczas przyjmowania leków nasz organizm jest osłabiony. W tym przypadku nie wolno zażywać aspiryny ani ibuprofenu. Natomiast w łagodniejszym stadium choroby stosuje się leki na zbicie gorączki oraz preparaty zmniejszające świąd.

W czasie osoby wietrznej również trzeba dbać o higienę. W miarę często zmieniać ubranie, jak i również się kąpać. Kąpiele przynoszą ulgę i powinny być stosowane codziennie. Nie należy również rozdrapywać ran, ponieważ może to powodować nawrotem choroby, jak i widocznymi bliznami.

Ile trwa ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która zwykle trwa od 10 do 14 dni. Niekiedy może trwać nawet do 20 dni.