Obecnie na cukrzycę cierpi bardzo dużo osób. Co chwilę ktoś dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę. A inni niestety umierają, bo za późno została zdiagnozowana. Ponieważ cukrzyca nieleczona lub niewłaściwie leczona jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności. Długotrwały wpływ hiperglikemii jest przyczyną przewlekłych powikłań cukrzycy.

W ostatnim czasie coraz więcej osób choruje na nią. Niezależnie czy jest to małe dziecko, czy dorosła osoba. Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny.

Rodzaje cukrzycy

Wyróżniamy następujące typy cukrzycy:

Cukrzyca typu 1

Czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną. U ludzi młodych cukrzyca spowodowana jest zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki. Odpowiedzialnych przede wszystkim za produkcję i wydzielanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy nazywany jest cukrzycą insulinozależną, cukrzycą typu 1 lub cukrzycą wieku młodzieńczego.

Cukrzyca typu 2

Czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną. U ludzi starszych, na ogół otyłych i z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycę wywołuje oporność na działanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy nazywany jest typem 2 i wymaga ciągłego przyjmowania odpowiednich leków doustnych. Często, z czasem, potrzebne jest także przejście na zastrzyki z insuliną.

Cukrzyca ciążowa

W Polsce ten typ cukrzycy dotyczy od 3 do 10 proc. kobiet. W ciąży możliwe są dwa scenariusze związane z wystąpieniem cukrzycy. Cukrzyca może być zdiagnozowana w trakcie trwania ciąży (cukrzyca ciążowa). Lub kobieta już wcześniej chorująca na cukrzycę zachodzi w ciążę (cukrzyca przedciążowa).

Inne typy cukrzycy (LADA, MODY)

Cukrzycę typu LADA wywołuje ten sam mechanizm, co cukrzycę typu 1. Ten typ nazywany jest utajonym – początek zachorowania ma miejsce między 30. a 50. rokiem życia.

Cukrzyca typu MODY występuje bardzo rzadko. To dziedziczna odmiana cukrzycy, monogenowa – powstająca w wyniku mutacji jednego genu.

Cukrzyca przyczyny

Tak naprawdę nikt nie wie skąd się bierze cukrzyca. Na pewno zasadniczą rolę mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Objawy typowe dla cukrzycy pojawiają się wtedy, gdy poziom stężenia glukozy we krwi gwałtownie spada.

Choć skłonność do cukrzycy bywa dziedziczna, choroba ta najczęściej jest efektem naszych zaniedbań. Co jej sprzyja?

  • brak regularnych badań kontrolnych;
  • unikanie ruchu;
  • dodatkowe kilogramy;
  • spożywanie przetworzonej żywności;
  • nadmiar cukru w diecie.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka są:

  • wiek powyżej 45 lat;
  • cukrzyca występująca u rodziców bądź rodzeństwa;
  • stwierdzenie stanu przedcukrzycowego w poprzednim badaniu;
  • przebyta cukrzyca ciążowa lub urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4 kg;
  • nadciśnienie oraz hiperlipidemia.

Należy więc pamiętać, że zrównoważony tryb życia oraz aktywność fizyczna. A także zdrowe odżywianie mogą w dużym stopniu zapobiec wystąpieniu cukrzycy.

Moja cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną związaną z zaburzeniem przemiany węglowodanów w organizmie. Węglowodany to po prostu cukry, nieodzowny składnik każdej diety. Najważniejszym z nich, z punktu widzenia fizjologii naszego ciała, jest glukoza. U zdrowego człowieka za prawidłową gospodarkę cukrami odpowiada przede wszystkim insulina.

Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu. Co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.